Żywe plot lub jak kto woli żywopłoty

Żywe ogrodzenie bądź żywopłoty

Żywopłoty na ogól pełnią podobną funkcję jak ogrodzenia PVC, chociaż często mogą posłużyć również za dekoracje. Zazwyczaj takie ogrodzenia tworzy się w słonecznych położeniach, w których szybko rosną i mocno się zagęszczają. Sporo wdzięku mają ponadto takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez zacienione katy podwórka. Ciemna zieleń roślin wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami konstruują przykuwające wzrok obrazy,natomiast chłodna wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer pośród ogrodzenia uspokaja i odpręża.

Stawiając ogrodzenie z żywopłotu, wypada zwrócić uwagę na funkcje takiego płotu, warunki jakie są często spotykane w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ogrodzenia o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także bardziej intensywnie rozkwitają, ale potrzebują także wiele przestrzeni. Geometryczne względnie bogato profilowane zielone ogrodzenia Poznań zdołają być niezwykle wysmuklę, jednak powinno się je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie. Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie mur zakłada się na jakiś czas, nieraz nawet na długiepokolenia.


Zazwyczaj zadowalający powinien być żywy parkan o wielkości około półtora m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo często wybierany w chwili obecnej na żywopłoty formowane. Ma on dużo atutów:
• ma mało wymagań,
• dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
• szybko rośnie,
• cyklicznie pielęgnowany schludnie się zagęszcza oraz nie więdnie od spodu,
• w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego łodyg okłada nieprzenikniony dla wzroku plot,
• jest tani w zakupie.

Ligustr można zastąpić irga błyszcząca-jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite kolory brązu, żółci a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota otrzymują się na gałęziach aż do wiosny.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Bywają to to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lobia otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć gałązek pozostawić dzikich, aby owocowały.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s